Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi
ISSN: 1302-6879
Kullanıcı Adı
Şifre
Yeni Üye|Şifremi Unuttum
HAKEM ve EDİTÖR GİRİŞİ Yayın İlkeleri Sık Sorulan Sorular Kurullar Editörler Tarandığımız İndexler Açık Erişim Politikası Etik İlkeler ve Yayın Politikası
Bugünkü Ziyaret
: 3829
Toplam Ziyaret
: 3007739

Dergimize gönderilen makaleler benzerlik kontrol programı olan ithenticate ile taranmaktadır. Benzerlik oranının yüksek çıkması durumunda makale reddedilir. Kabul edilen makaleler raporuyla birlikte hakemlere sunulmaktadır.

Makaleler için %20 ve üzeri benzerlik oranları kabul edilmemektedir.
Yıl:2018 Cilt: 1  Sayı: 39  Alan: Sosyal Bilimler

mehmet zahir ertekin
Van’da Yayınlanan Şamram (2000-2002) Dergisi Üzerine Bir İnceleme
 
Kültür ve edebiyat dergileri bir şehrin kültür ve sanat hayatına yön veren damarlar gibidir. Aynı zamanda dergiler çıktıkları dönemin tarihinden izler taşır. Her dergi yeni umutlarla çıkar ve kapanan her dergi de pek çok acı-tatlı anıyı da beraberinde kapatır. Bu açıdan her derginin ayrı bir hikayesi vardır. Van 2000’li yıllarda peş peşe çıkan edebi-kültürel dergilere ev sahipliği yapıyordu. Hazan, Seyir, Şamram, Serencam, Bilge Adamlar, Beyaz Gemi, Tandır, Dünyada Van, Ay Karanlık, Aralıklar, Ihlamur, Vanlıların Sesi, Artos, Tebessüm, Empati, Beşinci Mevsim, Mavi Boncuk, Ferda, Kelime bu devirde yayın yapan akla ilk gelen dergilerdir. Bunlardan 8 sayı çıkan (2000-2002) Şamram, adını Urartu Devleti’nin mühendislik harikası olan su kanallarından almış bir dergidir. Dergide bilimden sanata, edebiyattan sanata hatta sanat tarihine uzanan pek çok çalışma neşredilmiştir. Pek çok şair, yazar ve araştırmacıyı bir arada buluşturan dergi, sessiz sedasız bir şekilde yayın hayıtına son vermiştir. Bu makale Van ilinin edebi-düşünce dünyasına önemli katkılar sağlayan Şamram dergisinin serüveni konu edinmektedir.

Anahtar Kelimeler: Şamram Dergisi, Van, Urartu, Van’da DergicilikAn Analysis on the Magazine of Şamram published in Van (2000-2002)
 
Cultural and literary magazines are like vessels that guide a city's cultural and artistic life. At the same time, the magazines show traces of the date of the period they were dating. Each magazine comes out with new hopes and every magazine that closes closes with a lot of bitter-sweet memories. In this respect, each magazine has a separate story. Van was home to literary-cultural magazines issued consecutively in 2000s. Hazan, Seyir, Şamram, Serencam, Bilge Adamlar, Beyaz Gemi, Tandır, Dünyada Van, Ay Karanlık, Aralıklar, Ihlamur, Vanlıların Sesi, Artos, Tebessüm, Empati, Beşinci Mevsim, Mavi Boncuk, Ferda, Kelime are the first magazines that comes to mind. Among these magazines, Şamram named with the engineering marvel of water channels of The Kingdom of Urartu, was issued 8 times between 2000-2002. Many studies have been published, ranging from science to art, literature, art, and even art history. However the magazine of Şamram, which brought together many poets, writers and researchers of that time put an end to publishing quiet and retiring. This study mentions the adventure of the Magazine of Şamram, which made great contributions to Van's literary-thought world. Abstract: Magazine of Şamram, Van, Urartu, Magazine Publish in Van

Keywords: Magazine of Şamram, Van, Urartu, Magazine Publish in VanTam Metin

Copyright 2023 Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi. | Xdizayn