Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi
ISSN: 1302-6879
Kullanıcı Adı
Şifre
Yeni Üye|Şifremi Unuttum
HAKEM ve EDİTÖR GİRİŞİ Yayın İlkeleri Sık Sorulan Sorular Kurullar Editörler Tarandığımız İndexler Açık Erişim Politikası
Bugünkü Ziyaret
: 349
Toplam Ziyaret
: 1405104

Dergimize gönderilen makaleler benzerlik kontrol programı olan ithenticate ile taranmaktadır. Benzerlik oranının yüksek çıkması durumunda makale reddedilir. Kabul edilen makaleler raporuyla birlikte hakemlere sunulmaktadır.

Makaleler için %20 ve üzeri benzerlik oranları kabul edilmemektedir.
Yıl:2018 Cilt: 1  Sayı: 40  Alan: Sosyal Bilimler

Eda Eriş Kızgın
Van Yedikilise Manastırı (Varagavank) Saint Croix Kilisesi Haçkar Örnekleri
 
Stratejik ve coğrafi konumu nedeniyle birçok medeniyete ev sahipliği yapan Van, Ermeniler için de önemli kentlerden biri olmuştur. Ermeni dini mimarisine ait dikkat çekici birçok eseri bünyesinde barındırmaktadır. Bu eserler anıtsal mimaride olduğu kadar taş süslemeleri ile de ön plana çıkmaktadır. Ermeni dini mimarisine ait önemli eserlerden biride Yedikilise (Varagavank) Manastırı’dır. Başpiskoposluk merkezi olarak kullanılan manastır, gerek yapıları gerekse yapılar üzerindeki taş süslemeleri ile önemli bir konuma sahiptir. Manastır yapılarından XIX. yy. da inşa edilmiş olan Saint Croix Kilisesi tek nefli plan şemasıyla oldukça sade bir profil çizmesine rağmen iç mekânın beden duvarlarında yer alan taş süslemelerle ön plana çıkmaktadır. İç mekândaki taş süslemelerin tamamını haçkarlar (haç işlemeli taş) oluşturmaktadır. Duvar yüzeyinde kuşaklar halinde yer alan bu haç işlemeli taşların her biri birbirinden farklı formlara sahip olup bitkisel ve geometrik motiflerle bezenmiştir. Bu makale kapsamında daha önce ele alınmamış olan Saint Croix Kilisesi haçkar süslemeleri değerlendirilerek aynı zamanda çevre kültürlerin benzer bezeme örnekleriyle de karşılaştırılmıştır.

Anahtar Kelimeler: Van, Haçkar, Manastır, Kilise.Khachkar Examples Of Saint Croix Church Of Van Yedikilise Monastery (Varagavank)
 
Van, which is home to many civilizations because of strategic and geographical location become one of the important cities of the Armenians. It contains many remarkable works belonging to Armenian religious architecture. These work come to the forefont with monumental architecture as well as stone ornaments. One of the important works of Armenian religious architecture is Yedikilise Monastery (Varagavank). The monastery, which is used as the center of the Archbishop, has an important posştion both stone ornaments on buildings. The Church of Saint Saint Croix built in XIX. century draws a very simple profile with a single nave plan, although with stone ornaments on the inside walls of the iner space. All of the stone ornements in the interior are made of khachkar (cross decorated stone). Each of these cross-carved stones on the wall surface has different forms and is ornamented with plant and geometric motifs. This article within the scope The Church of Saint Croix, which has not been evaluated khachkar ornaments and compared with similar decoration examples environmental cultural.

Keywords: Van, Khachkar, Monastery, Church.Tam Metin

Copyright 2020 Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi. | Xdizayn