Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi
ISSN: 1302-6879
Kullanıcı Adı
Şifre
Yeni Üye|Şifremi Unuttum
HAKEM ve EDİTÖR GİRİŞİ Yayın İlkeleri Sık Sorulan Sorular Kurullar Editörler Tarandığımız İndexler Açık Erişim Politikası Etik İlkeler ve Yayın Politikası
Bugünkü Ziyaret
: 1031
Toplam Ziyaret
: 2692857

Dergimize gönderilen makaleler benzerlik kontrol programı olan ithenticate ile taranmaktadır. Benzerlik oranının yüksek çıkması durumunda makale reddedilir. Kabul edilen makaleler raporuyla birlikte hakemlere sunulmaktadır.

Makaleler için %20 ve üzeri benzerlik oranları kabul edilmemektedir.
Yıl:2021 Cilt: 1  Sayı: 53  Alan: Sosyal Bilimler

Sağbetullah MERİÇ, Asef SUBAŞI, Sedat ŞAHİN
Van Gölü Havzasının Glamping Turizmi Potansiyeli
 
Kitle turizminin hegemonyasının kırıldığı bu yeni yüzyılda hızlı yaşanan bir takım gelişmeler tüketici davranışlarında da radikal değişimler yaşanmasına neden olmuştur. Turistler ve doğaseverler, bireysel ve doğayı merkeze alan turistik aktiviteleri tercih etmekte ve bu doğrultuda alternatif turizm çeşitlerinde talep artışları yaşanmaktadır. Bu alternatif turizm türleri arasında trend olmaya başlamış olan glamping turizmi de bir çekim alanına dönüştüğü ifade edilebilir. Glamping, etimolojik olarak glamorous (gösterişli) ve kamp (kamp) sözcüklerinin birleşiminden oluşan lüks kampçılık olarak bilinmektedir. Kampçılıkla birlikte konforu ve lüksü ihmal etmeden doğayla iç içe olmayı sağlayan, konaklanacak ortamda ev rahatlığı sunan bir konseptle karşımıza çıkmaktadır. Avrupa’da yaygın olarak tercih edilen bir turizm aktivitesiyken Türkiye’de yeni bir anlayış olarak yer edinmekte olduğu görülmektedir. Van Gölünü çevreleyen ilçeler bir destinasyon olarak bu turizm türüne elverişli olduğu düşünülmüş ve bu kapsamda Van Gölü Havzası’nın glamping turizm potansiyeline sahip olup olmadığını Van Gölü kıyısındaki ilçelerin yerel yöneticileriyle yapılan görüşmelerle ele alınmaya çalışılmıştır. Yapılan görüşmelerde yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile sorular yöneltilmiş ve bu doğrultuda değerlendirmeler yapılmıştır.

Anahtar Kelimeler: Glamping Turizmi, Van Gölü, Kampçılık, Alternatif TurizmGlamping Tourism Potential of The Van Lake Basin
 
In this new century, when the hegemony of mass tourism has been broken, a number of rapid developments have caused radical changes in consumer behavior. Tourists and nature lovers prefer individual and nature-centered touristic activities and accordingly, there is an increase in demand in alternative tourism types. It can be stated that glamping tourism, which has begun to become a trend among these alternative tourism types, has also turned into an area of attraction. Glamping is etymologically known as luxury camping, which is a combination of the words glamorous (ostentatious) and camp (camp). Along with camping, we come up with a concept that provides the comfort of home without neglecting comfort and luxury, and provides the comfort of home in the environment to be accommodated. While a tourism activity in Europe seems to be widely preferred location is to learn as a new concept in Turkey. The districts surrounding Lake Van were thought to be suitable for this type of tourism as a destination, and in this context, it was tried to be discussed with the local administrators of the districts on the shore of Van Lake whether the Van Lake Basin has a glamping tourism potential. During the interviews, questions were asked using the semi-structured interview technique and evaluations were made accordingly.

Keywords: Glamping Tourism, Van Lake, Camping, Alternative TourismTam Metin

Copyright 2022 Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi. | Xdizayn