Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi
ISSN: 1302-6879
Kullanıcı Adı
Şifre
Yeni Üye|Şifremi Unuttum
HAKEM ve EDİTÖR GİRİŞİ Yayın İlkeleri Sık Sorulan Sorular Kurullar Editörler Tarandığımız İndexler Açık Erişim Politikası Etik İlkeler ve Yayın Politikası Telif Hakı
Bugünkü Ziyaret
: 1608
Toplam Ziyaret
: 3308726

Dergimize gönderilen makaleler benzerlik kontrol programı olan ithenticate ile taranmaktadır. Benzerlik oranının yüksek çıkması durumunda makale reddedilir. Kabul edilen makaleler raporuyla birlikte hakemlere sunulmaktadır.

Makaleler için %20 ve üzeri benzerlik oranları kabul edilmemektedir.
Yıl:2017 Cilt: 1  Sayı: Özel Sayı -1  Alan: Sosyal Bilimler

Doç. Dr. Sanem AKSOY DURSUN
TÜRK MEDENİ HUKUKUNDA 1926’DAN GÜNÜMÜZE KADIN HAKLARI ÜZERİNE DÜŞÜNCELER
 
1926 yılında Türk Medeni Kanunu yürürlüğe girmiştir. Bu kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte medeni nikah ilkesi gibi kadın hakları alanında o dönem için önemli sayılabilecek bir çok yenilik kabul edilmiştir. Ancak zaman içersinde gerek Türkiye’de gerek dünyada kadın hakları alanındaki gelişmeler sonucu dönemi için oldukça yenilikçi olan medeni kanun eskimiş ve yeni bir medeni kanun yapma ihtiyacı doğmuştur. Bu ihtiyaçlara cevap vermek adına 2002 yılında Türk Medeni Kanunu kabul edilmiştir. Bu kanun ile birlikte kadın hakları alanında bir adım daha ileri gidildiğini söylemek gerekir.

Anahtar Kelimeler: Kadın erkek eşitliği, kadın haklarıNOTES ON THE WOMAN RIGHTS GRANTED BY THE TURKISH CIVIL LAW FROM 1926 TO TODAY
 
In 1926 Republic of Turkey introduced significant reforms in the field of civil rights effected by the promulgation of Turkish Civil Code. Since then women's rights have undergone an important transformation the significance of which can be appreciated with regard to the historical conditions of the period. The Civil Code of 1926 remained in force for more than seventy-five years, without being supplemented by new articles. In the meantime many changes that occurred in Turkish social life paved the way for the enforcement of new articles in the civil code. In 2002 the new Civil Code Code was enacted which carried the legal system a step further in connection with the legal rights of women.

Keywords: Equality betwen man and woman, woman rights, matrimonial systemTam Metin

Copyright 2023 Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi. | Xdizayn