Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi
ISSN: 1302-6879
Kullanıcı Adı
Şifre
Yeni Üye|Şifremi Unuttum
HAKEM ve EDİTÖR GİRİŞİ Yayın İlkeleri Sık Sorulan Sorular Kurullar Editörler Tarandığımız İndexler Açık Erişim Politikası Etik İlkeler ve Yayın Politikası Telif Hakı
Bugünkü Ziyaret
: 629
Toplam Ziyaret
: 3180162

Dergimize gönderilen makaleler benzerlik kontrol programı olan ithenticate ile taranmaktadır. Benzerlik oranının yüksek çıkması durumunda makale reddedilir. Kabul edilen makaleler raporuyla birlikte hakemlere sunulmaktadır.

Makaleler için %20 ve üzeri benzerlik oranları kabul edilmemektedir.
Yıl:2019 Cilt: 1  Sayı: 43  Alan: Sosyal Bilimler

Zeki Edis , Shwana Quadir Perot
Toni Morrison’ın Beloved ve The Bluest Eye eserlerinde Kimlik
 
Bir Afrikalı Amerikalı romancı olan Toni Morrison, tüm çalışmalarında siyah toplumun Birleşik Devletler’de yaşamış oldukları çileleri anlatmaktadır. Morrison romanlarında kölelik, ırk ayrımcılığı, marjinalleşme, ırkçılık ve kimlik gibi ‘siyah toplum’la ilgili konulara dikkat çekmektedir. Bu konular arasında kimlik sorunu, Afrikalı-Amerikalılar’ın karşılaştığı en büyük sorunlardan biri olmuştur. Bazı Beyaz-Amerikalılar Siyah tenliği yoksulluk ve çirkinlik hali olarak görürler. Morrison, Afrikalı-Amerikalı yazardır. Bu nedenle, bu konular eserlerinin çoğunda daima onun ilgisini çekmiştir. The Bluest Eye'da Morrison, bir Afro-Amerikan ailesinin hayatını tasvir etmektedir. Morrison eserde, ailenin Pecola Breedlove adlı genç kızına odaklanmaktadır. Pecola ile sürekli olarak çirkin ve derisinin renginden dolayı alay edilir. Bunun neticesi olarak, sinirlidir ve kendisini çevresi tarafından ihmal edilmiş hisseder. Bu sebeple, mavi gözlere sahip olmayı ve gerçek kimliğini aramayı istemektedir. Çünkü mavi gözlere sahip olmanın onu daha güzel yapacağına inanmaktadır. Öte yandan, Beloved'de Morrison, Sethe adında bir dişi kölenin hayatını anlatır. Birçok fedakarlıktan sonra, Sethe kölelikten kaçmayı başarır ama bu kaçış onun üzerinde korkunç etkiler yaratır. Roman boyunca, Morrison, Birleşik Devletler'deki siyah topluluğun yaşadığı zorlukları anlatmak için farklı karakterler kullanır. Buna ilave olarak, siyah topluluğun kimliğini etkilediği için kölelik sistemini eleştirmektedir. Bu makale, söz konusu romanlardaki ana karakterlerin hayatlarını incelemeyi ve onları çevreleyen beyaz baskın kültür nedeniyle kimlik arayışlarını tartışmayı amaçlamaktadır. Ayrıca köleliğin siyah toplumdaki yıkıcı sonuçlarını da tartışacaktır.

Anahtar Kelimeler: Siyah Edebiyat, Kölelik, Kimlik, Beloved, The Bluest Eye, Toni MorrisonIdentity in Toni Morrison’s Beloved and The Bluest Eye
 
Toni Morrison as an African American novelist, throughout her works, portrays the trials and tribulations of the black community in the United States. In her novels, Morrison pays attention to the issues, which has related to the black community such as slavery, racial discrimination, marginalization, racism, and identity. Among these issues, the identity issue has been one of the major problems that African-Americans have encountered. Some white Americans regard Blackness as a state of poverty and ugliness. Morrison is an African-American. Therefore, most of the works in these issues always has intrigued the attention of her. In The Bluest Eye, Morrison depicts the life of an African-American family. She mainly focuses on a young girl of a family named Pecola Breedlove. Pecola constantly called ugly and mocked due to the color of her skin. Therefore, she feels frustrated and neglected by her surroundings. Therefore, she desires to have blue eyes and searches for her identity. Because she believes that getting, blue-eyes would make her more beautiful. On the other hand, in Beloved, Morrison portrays the life of a female slave named Sethe. After many sacrifices, Sethe manages to escape slavery but it leaves horrific impacts on her. Throughout the novel, Morrison uses different characters to demonstrate the hardships of the black community in the United States. In addition to this, she criticizes slavery system as it has affected the identity of the black community. This article aims to investigate the life of the main characters in the aforementioned novels and discuss their quest for identity due to the white dominant culture that surrounds them. It will also portray the devastating consequences of slavery on the black community.

Keywords: Black literature, Slavery, Identity, Beloved, The Bluest Eye ,Toni MorrisonTam Metin

Copyright 2023 Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi. | Xdizayn