Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi
ISSN: 1302-6879
Kullanıcı Adı
Şifre
Yeni Üye|Şifremi Unuttum
HAKEM ve EDİTÖR GİRİŞİ Yayın İlkeleri Sık Sorulan Sorular Kurullar Editörler Tarandığımız İndexler Açık Erişim Politikası Etik İlkeler ve Yayın Politikası
Bugünkü Ziyaret
: 3763
Toplam Ziyaret
: 3007673

Dergimize gönderilen makaleler benzerlik kontrol programı olan ithenticate ile taranmaktadır. Benzerlik oranının yüksek çıkması durumunda makale reddedilir. Kabul edilen makaleler raporuyla birlikte hakemlere sunulmaktadır.

Makaleler için %20 ve üzeri benzerlik oranları kabul edilmemektedir.
Yıl:2018 Cilt: 1  Sayı: 39  Alan: Sosyal Bilimler

Doç. Dr. Aydın Görmez, Öğr. Gör. Murat Alkan
Tom Stoppard'ın Oyunlarında Komünizm Eleştirisi
 
İngiliz oyun yazarı Tom Stoppard’ın Every Good Boy Deserves Favour (1978) oyununda, Sovyetler Birliği’nin politik sistemine karşı düşüncede olan kişilerin sahte teşhislerle akıl hastanelerine kapatılması mizahi olarak anlatılır. Squaring the Circle (1984) oyunu ise konusunu bir Doğu Bloku ülkesi olan Polonya’da başlayan önemli bir işçi hareketi olan Solidarnosc’ten alır. Yazar, bu iki oyununda olduğu gibi oyunlarında çoğunlukla sansürlere, yasaklara, baskıya ve adaletsizliklere değinir. Bu çalışma, yukarıda adları anılan oyunlarda, yazarın komünist yönetimlerin eleştirisi yanısıra İkinci Dünya Savaşı sonrası başlayan Soğuk Savaş’ın tarihsel arka planını; 20.yy’da tüm dünyayı etkisi altına alan komünizm düşüncesi ile Sovyetler Birliği’nde uygulanan bazı politikaları incelemeyi amaçlamaktadır.

Anahtar Kelimeler: Tom Stoppard, Doğu Bloku, Soğuk Savaş, Sosyalizm, Komünizm eleştirisiCritique of Communism in Tom Stoppard's Plays
 
Every Good Boy Deserves Favor (1978) by English playwright Tom Stoppard tells the story of those who are against the political system in the Soviet Union and falsely diagnosed with mental illnesses in a humorous way. Squaring the Circle (1984) takes its subject from Solidarnosc, an important worker movement that began in Poland, an Eastern Bloc country. The author generally refers to censorship, prohibitions, oppression and injustice in his plays, as in these two plays. This study is aimed at examining, in the above-mentioned plays, the historical background of the Cold War Era which began after the Second World War; the idea of communism which affects the whole world in the 20th century and some policies applied in the Soviet Union as well as the writer’s critique of the communist regimes.

Keywords: Tom Stoppard, Eastern Bloc Countries, Cold War, Socialism, Critique of CommunismTam Metin

Copyright 2023 Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi. | Xdizayn