Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi
ISSN: 1302-6879
Kullanıcı Adı
Şifre
Yeni Üye|Şifremi Unuttum
HAKEM ve EDİTÖR GİRİŞİ Yayın İlkeleri Sık Sorulan Sorular Kurullar Editörler Tarandığımız İndexler Açık Erişim Politikası Etik İlkeler ve Yayın Politikası Telif Hakı
Bugünkü Ziyaret
: 182
Toplam Ziyaret
: 3079069

Dergimize gönderilen makaleler benzerlik kontrol programı olan ithenticate ile taranmaktadır. Benzerlik oranının yüksek çıkması durumunda makale reddedilir. Kabul edilen makaleler raporuyla birlikte hakemlere sunulmaktadır.

Makaleler için %20 ve üzeri benzerlik oranları kabul edilmemektedir.
Yıl:2017 Cilt: 1  Sayı: 35  Alan: Sosyal Bilimler

Doç. Dr. Bülent Cercis TANRITANIR, Ömer YAĞIZEL
SHERWOOD ANDERSON'UN WINESBURG OHIO, DEATH IN THE WOODS, BROTHER DEAD VE BROTHERS'INDA UMUDUN ÖLÜMÜ
 
Amerikan öykü yazarları arasında çok önemli bir yere sahip olan Sherwood Anderson, Winesburg, Ohio, Death in the Woods, Brother Death and Brothers adlı çalışmalarında Orta Amerika kasaba hayatının değişik yönlerini oldukça doğal ve başarılı bir şekilde okura aktarır. Anderson’un Brother Dead, Brothers ve en önemlisi olan Death in the Woods eserlerinde ise Orta Amerika kasaba hayatı karakterlerin umutları üzerinden verilmeye çalışılır. Fakat bu umutlar ölmeye mahkûmdur. Karakterlerin umudun ölümüyle değişen durumları ve umudun ölümünü içeren yaşamları, eserlerde akıcı ve etkileyici bir biçimde resmedilir. Karakterlerin yaşamları üzerinden vurgulanmaya çalışılan bu ölümlü umutlar, Sherwood Anderson’un üstün kurgulama yeteneğiyle okuyucuya aktarılmaya çalışılır. Sherwood Anderson’un Winesburg, Ohio adlı eserinde ise umutların ölümü hakkında kesin bir detay bulamayız çünkü bu eserde karakterler geçmişi anımsar ve gelecekte umutların gerçekleşme olasılığı bir muammadır. Bu makale, Sherwood Anderson’un Winesburg, Ohio, Death in the Woods, Brother Dead ve Brothers adlı bu dört eseri hakkındaki “umudun ölümü” temasını değişik detaylar ve farklarla incelemeyi amaçlamaktadır.

Anahtar Kelimeler: Ölüm, Orta Amerika Kasabası, Ölümlü Hayaller, Yaşam, Umudun Ölümü.THE DEATH OF HOPE THEME IN THE WRITTEN WORKS OF SHERWOOD ANDERSON'S WINESBURG OHIO, DEATH IN THE WOODS, BROTHER DEAD AND BROTHERS
 
Sherwood Anderson who has an important position among the American story writers cite the varied aspects of the life of Middle American town to the readers successfully and ingeniously. In the works of Brother Dead, Brothers and one of the most important works Death in The Woods, Sherwood Anderson tries to explain the Middle American town life and hopes of the characters. However these hopes are doomed. It is portrayed fluently and affectingly in the circumstances of characters evolving with death of the hope and the lives containing the death of hope. These mortal hopes which are emphasized through the characters’ lives are handled to cite to the readers with the superior ability of Anderson. As for Winesburg, Ohio, we cannot find a certain detail about the death of hopes because the characters remember the past and the possibility of the realization of hopes are puzzled in this work. This article aims to study various aspects of death of hope in Anderson’s Winesburg Ohio, Death in the Woods, Brother Death and Brothers.

Keywords: Death, Middle American town, Mortal dreams, Life, Death of hope.Tam Metin

Copyright 2023 Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi. | Xdizayn