Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi
ISSN: 1302-6879
Kullanıcı Adı
Şifre
Yeni Üye|Şifremi Unuttum
HAKEM ve EDİTÖR GİRİŞİ Yayın İlkeleri Sık Sorulan Sorular Kurullar Editörler Tarandığımız İndexler Açık Erişim Politikası
Bugünkü Ziyaret
: 432
Toplam Ziyaret
: 1405187

Dergimize gönderilen makaleler benzerlik kontrol programı olan ithenticate ile taranmaktadır. Benzerlik oranının yüksek çıkması durumunda makale reddedilir. Kabul edilen makaleler raporuyla birlikte hakemlere sunulmaktadır.

Makaleler için %20 ve üzeri benzerlik oranları kabul edilmemektedir.
Yıl:2018 Cilt: 1  Sayı: 40  Alan: Sosyal Bilimler

Murad Kafi, Mehmet Şirin Çıkar
Ses Taklit Teorisi ve Arapça’dan Başka Dil Konuşanların Eğitimindeki Etkisi
 
Anadili Arapça olmayanların eğitimi alanında yapı ve içerik düzeyinde gözle görülür gelişmelere şahit olmakta ve eğitim-öğretim etkinliğinde meyve vermesi için yeni yöntemlerin icadına yönelik –bireysel ve toplu- faaliyetler birbirleriyle yarışmaktadır. Bu meyanda biz de, seslerin taklidi/simülasyonu fikri ile anlamlarını eğitim yetisini kolaylaştıran ve yücelten bir odak noktası alarak yeni bir yöntem üzerinde durmak istiyoruz. Zira kelimedeki ses ve anlam ilişkisi, kelimenin anlamını zihinlerde yerleşmesine yardımcı olmaktadır. Bu tebliğ, lafzın, harflerdeki ses ritmiyle karşılaştırılmasından sonra, öğreticiye, yeni kelimelerin kazanımında büyük ufuklar açan ses taklid teorisini ele almaktadır. Bundan dolayı da araştırmamızda, önce ses taklid düşüncesinin tanımını yapıp daha sonra elde edilen verileri, lafız ile anlamı arasında gözlemlenen sessel denge yeteneğini geliştirmek için anadili dili Arapça olmayanların eğitiminde uygulama düzeyine geçirmeye çalışacağız. Bize göre bu durum öğreten kişinin işini, yeni kelimelerin öğrenmesi ve bu etkinlikte ses taklidi değerinin somutlaştığı, kelimelerin hatırlanmasında işini kolaylaştıracaktır. Çalışmamızda bu iki merhaleye değindikten sonra konuyla ilgili sonuç ve önerileri özetleyerek bu konunun Arapça eğitimindeki görevini de ortaya koyamaya çalışacağız.

Anahtar Kelimeler: ses taklidi, eğitim öğretim araçları, ses, yöntem, lafız, anlam.Sound Imitation Theory and it's Influence on Arabic Non-Speakers' Education of Speakers of Other Languages
 
يشهد مجال تعلّم وتعليم اللغة العربية للناطقين بغيرها تطورًا ملحوظًا على مستويي الشكل والمضمون، وتتسابق الجهود- الفردية والجماعية- نحو ابتكار وإبداع طرائق جديدة ناجعة من شأنها أن تثمر في عمليتي التعلّم والتعليم.ونحن إذ نقدم طريقة جديدة في هذا الصدد، والتي تتخذ من فكرة محاكاة الأصوات لمعانيها محورًا تنطلق منه نحو تسهيل وتعزيز ملكة التعلّم؛ لأن المناسبة الصوتية الموجودة بين الكلمة ومعناها يسهم في تمكين معنى المفردة في الأذهان. يتناول البحث نظرية المحاكاة الصوتية من حيث كونها تهيئ للمتعلم أفقًا واسعًا في اكتساب مفردات جديدة، وذلك بعد مقاربة اللفظة المنطوقة بالإيحاء الصوتي لحروفها؛ ولأجل هذا سيعمد البحث أولا إلى التعريف بمعطيات فكرة المحاكاة الصوتية، ثم سنحاول ثانيًا إسقاط هذه المعطيات على واقع تعليم العربية للناطقين بغيرها، من زاوية تنمية مهارة الموازنة الصوتية الملحوظة بين اللفظة ومدلولها، مع تقديم نماذج وأمثلة للتقرير والتأكيد على نجاعة الهدف الذي نروم إثباته؛ الأمر الذي يخلق سهولة ويسرًا لدى المتعلم في مرحلتين اثنتين: الأولى هي مرحلة تعلم الكلمات الجديدة، والثانية هي مرحلة التذكر، والتي تتجسد فيها قيمة المحاكاة الصوتية في هذه العملية. كما سنخلص في نهاية البحث إلى جملة من النتائج والتوصيات، والتي يمكن توظيفها في حقل تعليم العربية للناطقين بغيرها.

Keywords: لمحاكاة الصوتية، اللغة العربية،Tam Metin

Copyright 2020 Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi. | Xdizayn