Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi
ISSN: 1302-6879
Kullanıcı Adı
Şifre
Yeni Üye|Şifremi Unuttum
HAKEM ve EDİTÖR GİRİŞİ Yayın İlkeleri Sık Sorulan Sorular Kurullar Editörler Tarandığımız İndexler Açık Erişim Politikası Etik İlkeler ve Yayın Politikası Telif Hakı
Bugünkü Ziyaret
: 164
Toplam Ziyaret
: 3311278

Dergimize gönderilen makaleler benzerlik kontrol programı olan ithenticate ile taranmaktadır. Benzerlik oranının yüksek çıkması durumunda makale reddedilir. Kabul edilen makaleler raporuyla birlikte hakemlere sunulmaktadır.

Makaleler için %20 ve üzeri benzerlik oranları kabul edilmemektedir.
Yıl:2017 Cilt: 1  Sayı: 38  Alan: Sosyal Bilimler

Arş. Gör. Ömer Aytaç AYKAÇ; Yrd. Doç. Dr. Aydın GÖRMEZ
PAUL AUSTER’IN YALNIZLIĞIN KEŞFİ İLE DİĞER OTOBİYOGRAFİK VE KURGU ESERLERİNDE TRAVMA ETKİSİ
 
Eserlerinde üst kurmacayı kullanma konusunda çok özel bir yeteneği olan Amerikalı yazar Paul Auster şans, tesadüf, travma ve kimlik arayışı gibi önemli temaları kullanması ile de bilinir. Yahudi asıllı bir ailenin çocuğu olarak New Jersey’de doğan Auster, göçmen ailelerin büyük kentlerdeki yaşamları hakkında da önemli anılar taşıyan eserler vermiştir. Göçmenlerin ve kendisinin de çokça yaşadığı acı, yoksunluk, ölüm gibi elim tecrübeler eserlerinde de yer bulmuştur. Onun karakterleri de ailesel problemler yaşamış, ekonomik sıkıntılardan geçmiş ve hayata tutunma noktasında ciddi problemler yaşamıştır. Auster, gerçek ve kurguyu başarılı bir şekilde birbirine karıştırarak, yaşadığı sarsıntıları otobiyografik eserlerindeki karakterler üzerinden başarı ile yansıtır. Bu çalışmada, başta Yalnızlığın Keşfi olmak üzere diğer otobiyografik kurgu eserleri çerçevesinde, Auster’ın gerçek ve kurgu arasındaki yaşanmışlıkları hayat hikayesi göz önünde bulundurularak nasıl bir travma etkisi yarattığı incelenecektir.

Anahtar Kelimeler: Paul Auster, Travma, Aile, Kimlik, YaşanmışlıklarTRAUMA EFFECT IN PAUL AUSTER’S THE INVENTION OF SOLITUDE AND OTHER AUTOBIOGRAPHICAL AND FICTIONAL WORKS
 
Acclaimed for his distinct talent in meta-fiction with an unusual style, American novelist Paul Auster is known for handling such themes as chance, coincidence, trauma, and search for identity. Born in New Jersey to a Jewish family, the contemporary novelist has many stories with alienated immigrants cast in a big country and with those witnessing as well as experiencing terrible events of despair resulted in trauma in the end. Like himself in real life, his characters have familial problems and other social, economic and psychological difficulties. Intermingling reality and fiction successfully, Auster reflects his lifetime traumas through his characters in his autobiographical works. In this study, Auster’s experiences in life, both real and imaginary, and how traumatic they might be, considering his real life, are scrutinised within the frame of his autobiographical fictional works, notably in The Invention of Solitude.

Keywords: Paul Auster, Trauma, Family, Identity, Life ExperiencesTam Metin

Copyright 2023 Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi. | Xdizayn