Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi
ISSN: 1302-6879
Kullanıcı Adı
Şifre
Yeni Üye|Şifremi Unuttum
HAKEM ve EDİTÖR GİRİŞİ Yayın İlkeleri Sık Sorulan Sorular Kurullar Editörler Tarandığımız İndexler Açık Erişim Politikası Etik İlkeler ve Yayın Politikası
Bugünkü Ziyaret
: 3867
Toplam Ziyaret
: 3007777

Dergimize gönderilen makaleler benzerlik kontrol programı olan ithenticate ile taranmaktadır. Benzerlik oranının yüksek çıkması durumunda makale reddedilir. Kabul edilen makaleler raporuyla birlikte hakemlere sunulmaktadır.

Makaleler için %20 ve üzeri benzerlik oranları kabul edilmemektedir.
Yıl:2017 Cilt: 1  Sayı: Özel Sayı -3  Alan: Sosyal Bilimler

Cüneyt CAMGÖZ, Füsun İSTANBULLU DİNÇER
MODERN İPEK YOLU PROJESİ ÇERÇEVESİNDE ULAŞTIRMA AĞLARININ TURİZME KATKILARI
 
İpek Yolu Çin’den başlayarak Anadolu ve Akdeniz üzerinden geçerek Avrupa kıtasında son bulan Kızıldeniz üzerinden de Afrika kıtasına uzanan ticari yollar ağının adıdır. En çok ticareti yapılan ve önemli mallardan biri olan İpekten adını alan bu yol ticaret yolunun ötesinde kültürlerin, insanların, buluşların taşındığı bir anlamda insanlık medeniyetinin yoludur. Coğrafi keşiflerle birlikte önemi kaybolan bu yollar ağı Çin’in öncülüğünde Tek Kuşak Tek Yol projesi kapsamında diğer 65 ülkenin de katkısıyla tekrar gündeme gelmiştir. projenin Orta Koridor güzergahında bulunan Türkiye Modern İpek Yolu Projesi kapsamında Londra ile Pekin’i kesintisiz bağlayacak olan Demir İpek Yolu ağı projesi içerisindedir. TRACECA projesi ile Türkiye’nin Kafkasya ve Orta Asya’ya bağlayacak demiryolu ağlarının bir kısmı olan Bakü-Tiflis-Kars(BTK) demiryolu projesi kapsamında Kars ile Edirne hızlı tren projesiyle bağlanacaktır. Alt projeler kapsamında da İstanbul limanından Odesa’ya,Varna’dan Samsun ve Batum limanlarına birçok noktada yoğun feribot ve ro-ro; tekerlikli vasıtaları taşıyan gemi seferlerinin yapılması beklenmektedir. Turizm endüstrisinin olmazsa olmazı ulaşım unsuru ulaşım ağları yatırımlarıyla Turizme ciddi katkıları olacaktır. Seyahat acentaları ve tur operatörlerine bu bölgelerde turizmin canlandırılması bakımından önemli görevler düşmektedir. Bu çalışmada Modern İpek Yolu projesi kapsamında geliştirilmesi öngörülen ulaşım ağlarının turizm endüstrisine olan katkıları incelenecektir.

Anahtar Kelimeler: orta koridor, traceca, btk, turizm ulaştırmasıIN THE FRAMEOF MODERN SILK ROAD PROJECT TOURISM CONTRIBUTIONOF TRANSPORTATION NETWORKS
 
The Silk Road starts in China which passes over Anatolia and Mediterranean it ends in the Europe. And it passes over Red Sea to reach Africa continent, the named of commercial road network. It takes the name a most traded and significant good which is silk. It loses importance with Geographical Discoveries which is that roads network, under the leadership of China within project of One Belt One Road within ensuring with other 65 states again has been come to end. Turkey located in Middle Corridor route within Modern Silk Road which located in middle of Rail Silk Road route uninterrupted connection London to Pekin. Kars and Edirne will have been connected each other within TRACECA project which will have connected to Turkey, Caucasus and Middle East by some part of Baku-Tiflis-Kars (BTK) fast train project. İstanbul port to Odesa, Varna to Samsun and Batum ports to many points expecting to arrange Ferry and ro-ro is a ship which is carrying wheeled vehicles services within sub projects. Necessarily element of tourism industry which is transportation, it will have been serious contribution with investments in transport networks. Major missions fall to travel agencies and tour operators for tourism revitalization. In this research to foresee developing the transportation networks ensuring the tourism industry within Modern Silk road.

Keywords: middle corridor, traceca, btk, tourism transportationTam Metin

Copyright 2023 Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi. | Xdizayn