Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi
ISSN: 1302-6879
Kullanıcı Adı
Şifre
Yeni Üye|Şifremi Unuttum
HAKEM ve EDİTÖR GİRİŞİ Yayın İlkeleri Sık Sorulan Sorular Kurullar Editörler Tarandığımız İndexler Açık Erişim Politikası Etik İlkeler ve Yayın Politikası Telif Hakı
Bugünkü Ziyaret
: 761
Toplam Ziyaret
: 3180294

Dergimize gönderilen makaleler benzerlik kontrol programı olan ithenticate ile taranmaktadır. Benzerlik oranının yüksek çıkması durumunda makale reddedilir. Kabul edilen makaleler raporuyla birlikte hakemlere sunulmaktadır.

Makaleler için %20 ve üzeri benzerlik oranları kabul edilmemektedir.
Yıl:2019 Cilt: 1  Sayı: 43  Alan: Sosyal Bilimler

engin alpat
MODA VE SANAT BAĞLAMINDA ROBERTO CAPUCCİ ÖRNEĞİ VE GİYİLEBİLİR SANAT
 
Özet Bu çalışma İtalyan moda tasarımcısı Roberto Capucci’nin 1950’li yıllarda ve sonrasındaki kırk yıl boyunca moda, Haute Couture ve Giyilebilir Sanat alanındaki çalışmalarına ve Capucci’nin diğer tasarımcılara, moda takipçilerine ve moda sektörüne etkilerine değinmektedir. Roberto Capucci’ nin kendinden sonraki dönemlerde Giyilebilir Sanat ve Haute Couture alanında bir ilham kaynağına dönüşmesi araştırılacaktır. Roberto Capucci, 1930 yılında Roma’da doğmuş ve II. Dünya Savaşı'ndan sonra ortaya çıkan modern İtalyan moda endüstrisi tarihinin başlangıcı içinde doğan bir tasarımcı olmuştur. 1951 yılında yirmi bir yaşındayken, Floransa’da kendi modaevini açmış ve kendi koleksiyonlarını hazırlamaya başlamıştır. Moda konusunda geniş hayran ve müşteri kitlesine sahip olan Capucci, halen Roma’da yaşamaktadır. Renk, materyal ve form konusundaki devrimsel tasarımlarıyla kendi döneminde bilinen sınırları değiştirmiştir. Tasarımcı özel yenilikleri, zaferleri ve kaygıları arasında dolaşarak yaratımlarda bulunmuştur. Tasarımlarında doğa, mimari ve çağdaş sanattan ilham almış ve etkilenmiştir. Dünya gezileri düzenlemiş ve İtalya’ya döndüğünde önemli çağdaş tasarımlara imza atmıştır. Dünyanın çeşitli sanat müzelerinin koleksiyonlarında yer alan; deneysel gelişmiş heykelsi ve doğa etkileşimli sanatsal çağdaş giysi tasarımları ve müzelerde sergilenen Giyilebilir Sanat anlayışındaki tasarımları ile tanınmaktadır. Tasarımlarından oluşan koleksiyonları önemli sanat müzelerinin süreli sergileri olarak da yer almaya devam etmektedir. Çalışmada sanatçının giysi tasarım alanına getirdiği farklı bakış açısı, moda tasarım kavramına ve moda eğilimlerine yaklaşımı ve bahsi geçen tasarım koleksiyonları, sanatsal ve teknik açıdan incelenecektir. Anahtar Kelimeler: Moda, Haute Couture, Giyilebilir Sanat, tasarımcı.

Anahtar Kelimeler: Anahtar Kelimeler: Moda, haute couture, giyilebilir sanat, tasarımcı.ROBERTO CAPUCCI EXAMPLE IN THE CONTEXT OF FASHION AND ART AND WEARABLE ART
 
ROBERTO CAPUCCI EXAMPLE IN THE CONTEXT OF FASHION AND ART AND WEARABLE ART Abstract This study is about Italian fashion designer Roberto Capucci's works during the 1950s and after 1950's, fashion, Haute Couture and Wearable Art and also the effects of Capucci on other designers, fashion followers and the fashion industry. It will be explored as a source of inspiration in art and Haute Couture. Roberto Capucci will be investigated as a source of inspiration in Wearable Art and Haute Couture. Roberto Capucci was born in Rome in 1930; Born in the beginning of the history of the modern Italian fashion industry that emerged after World War II. After World War II, in 1951, at the age of twenty-one, he opened his own fashion house in Florence and began to design his own collections. He has great number of customers and admires. He still lives in Rome Italy. He has changed the boundaries of garment design with his revolutionary designs in terms of color, material and form. The designer made his contributions by traveling through special innovations, victories and concerns. He was inspired and influenced by nature, architecture and art in his designs. He organized world trips and when he returned to Italy, he put his signature under important contemporary designs. In the collections of various art museums of the world; He is well-known for his designs in experimentally sculptural and natural interactive artistic contemporary clothing designs and wearable art concepts exhibited in museums. The collections of his designs continue to take place as permanent exhibitions of important art museums. In this paper, his experimental, advanced, sculptural nature influenced and revolutionary high fashion designs and collections, which are among the collections of world museums are examined by their artistical and technical qualities. Key Words: Fashion, Haute Couture, art, designer.

Keywords: Key Words: Fashion, haute couture, art, designer.Tam Metin

Copyright 2023 Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi. | Xdizayn