Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi
ISSN: 1302-6879
Kullanıcı Adı
Şifre
Yeni Üye|Şifremi Unuttum
HAKEM ve EDİTÖR GİRİŞİ Yayın İlkeleri Sık Sorulan Sorular Kurullar Editörler Tarandığımız İndexler Açık Erişim Politikası Etik İlkeler ve Yayın Politikası Telif Hakı
Bugünkü Ziyaret
: 616
Toplam Ziyaret
: 3180149

Dergimize gönderilen makaleler benzerlik kontrol programı olan ithenticate ile taranmaktadır. Benzerlik oranının yüksek çıkması durumunda makale reddedilir. Kabul edilen makaleler raporuyla birlikte hakemlere sunulmaktadır.

Makaleler için %20 ve üzeri benzerlik oranları kabul edilmemektedir.
Yıl:2021 Cilt: 1  Sayı: 51  Alan: Sosyal Bilimler

Neşe COŞKUN
Misyonerliğin Ticari Penceresi The American Missionary: Reklamlar
 
Misyoner kurumları dünyanın farklı coğrafyalarında çalışırken hem kendi faaliyetlerini tanımlamak hem de ayni-nakdi destek toplayabilmek için farklı yayın organlarından faydalanmışlardır. Bu yayınlardan biri The American Missionary dergisidir.1800’lü yılların sonlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde Amerikan Misyoner Kurumu’nun (American Missionary Society) yayın organı olan Amerikan Misyonerliği Dergisi (The American Missionary) aylık olarak basılmıştır. Yıllık abonelik bedeli 50 cents olan derginin yönetim adresi Rooms, 56 Reade Street New York’tur. Yayın heyetinde bulunan şahıslar Kalvinist Congregational Church üyesidir ve bu kilisenin nihai amacı tüm dünyada Protestanlık düşüncesini baskın ve etkili kılmaktır. The American Missionary tüm dünyadan Protestan misyonerliği amacıyla toplanan bağışların düzenli olarak yayınlandığı bir periyodiktir ancak yayın masraflarına katkı amacıyla reklam alınmıştır. Ayrıca dünyanın farklı yerlerinde bulunan misyonerlerin ve hedef kitlelerinin ihtiyaç duyabileceği tüm yaşamsal ürünlerin tanıtımının yapılarak, bu şekilde A.B.D. kökenli ürünlerin pazarlanması da amaçlanmıştır. Bu çalışmada 1875-1891 seneleri arasında dergide basılan reklamlar detaylı olarak incelenecek ve misyonerlik faaliyetlerinin sadece din yayma davranışı olmadığı, aynı zamanda ticari kaygıların da söz konusu olduğu ortaya konulacaktır. Amerikan Protestan msyonerliğinin basit bir din yayma davranışı olmadığının ortaya konulması amacıyla telif eserler de incelemeye tabii tutulacaktır.

Anahtar Kelimeler: Misyoner, reklam, The American Missionary dergisiCommerical Aspect of Missionary: The American Missionary Magazine
 
All missionary institutions have benefited from different media organs while working in different geographies of the world to define their own activities and to collect in-cash support. One of these publications was The American Missionary magazine. The Journal, which was the publication organ of the American Missionary Society was published monthly. The members of the editorial delegation were members of the Calvinist Congregational Church, and the ultimate goal of it is to make Protestantism prevalent and effective all over the world. The American Missionary was a periodical in which donations collected for missionary purposes from around the world are regularly published, but advertisements have been received to contribute to broadcast costs. Morever, ıt consisted of list of missionaries, financial details and also commercials accepted to support missionary activities and the magazine economically. The advertisements published in the journal between 1875 and 1891 will be examined and it will be revealed that missionary activities are not only religious smear behavior, but also commercial concerns advertisements, examined in the article to show that missionaries were all people belonged to this world not only the other world after death and also to figure out that missionary activities had financial aims.

Keywords: Advertisement, missionary, The American Missionary MagazineTam Metin

Copyright 2023 Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi. | Xdizayn