Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi
ISSN: 1302-6879
Kullanıcı Adı
Şifre
Yeni Üye|Şifremi Unuttum
HAKEM ve EDİTÖR GİRİŞİ Yayın İlkeleri Sık Sorulan Sorular Kurullar Editörler Tarandığımız İndexler Açık Erişim Politikası
Bugünkü Ziyaret
: 1253
Toplam Ziyaret
: 1399596

Dergimize gönderilen makaleler benzerlik kontrol programı olan ithenticate ile taranmaktadır. Benzerlik oranının yüksek çıkması durumunda makale reddedilir. Kabul edilen makaleler raporuyla birlikte hakemlere sunulmaktadır.

Makaleler için %20 ve üzeri benzerlik oranları kabul edilmemektedir.
Yıl:2018 Cilt: 1  Sayı: 42  Alan: Sosyal Bilimler

Doç. Dr. Bülent Cercis TANRITANIR, Ömer YAĞIZEL
LOUISE ERDRICH’İN THE BINGO PALACE VE THE PAINTED DRUM ADLI ESERLERİ İLE SHERMAN ALEXIE’NİN THE LONE RANGER AND TONTO FITFIGHT IN HEAVEN ADLI ESERİNDE ASİMİLE EDİLMİŞ KIZILDERİLİ YAŞAMLARI.
 
Louise Erdrich orta batı Amerikan yerli yaşamını romanlarında okuyucuya sürükleyici bir kurguyla aktarır. Kendisi de yerli Amerikalı bir yazar olan Louise Erdrich romanlarında farklı obje ve temalar kullanarak Kızılderili ilişkilerini ve rezervasyon bölgelerindeki yaşamı gözler önüne serer. The Painted Drum’da içinde bir ruh barındıran bir davul bu görevi üstlenirken, The Bingo Palace’da bu ilişkileri bir bingo salonu yansıtır. Sherman Alexie de Louise Erdrich gibi yerli Amerikalı bir yazar, aynı zamanda bir şair ve film yapımcısıdır. Spokane Kızılderili rezervasyonunda doğan Sherman Alexie, The Lone Ranger and Tonto Fistfight in Heaven adlı eserinde yerli Amerikan rezervasyon yaşamını birbirine bağlı yirmi iki hikâye ile okuyucuya aktarır. Victor karakterinin rezervasyondaki yaşamı üzerinden Kızılderililerin kısıtlı, belirli bir rezervasyon bölgesi içinde sıkışmış hayatlarını, çoğunlukla acılarını resmeder. Bu çalışma hem Louise Erdrich, hem de Sherman Alexie’nin eserlerinde geçen asimile edilmiş Kızılderililer ve onların hapsolmuş yaşamlarını örneklerle incelemeyi amaçlar.

Anahtar Kelimeler: Rezervasyon bölgesi, Kızılderili, asimilasyon, hapsolmuş yaşam, acı anılar.THE LIVES OF ASSIMILATED NATIVE AMERICANS IN THE WORKS OF LOUISE ERDRICH’S THE BINGO PALACE, THE PAINTED DRUM AND SHERMAN ALEXIE’S THE LONE RANGER AND TONTO FITFIGHT IN HEAVEN.
 
Louise Erdrich narrates the lifes of native Midwest American to the the readers in a riveting fiction. Louise Erdrich who is a Native American writer himself lays bare the relationship of Indians and the reservation life via different object and themes in her novels. While in The Painted Drum, a drum holding soul inside takes on this task, in The Bingo Palace a bingo hall reflects this relation. Sherman Alexie is also Native American writer like Louise Erdrich, at the same time he is a poet and film producer. Alexie was born in Spokane Indian reservation narrates to the readers the native reservation life in the work of The Lone Ranger and Tonto Fistfight in Heaven with twenty two interconnected stories. Alexie describes the Indian’s limited, compressed lives in a certain reservation area and mostly their pain via the main character Victor’s reservation life. This work aims to investigate the assimilated Indian American and their confined lives in the works of both Louise Erdrich and Sherman Alexie.

Keywords: Reservation, Indian American, assimilation, confined lives, bitter memories.Tam Metin

Copyright 2020 Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi. | Xdizayn