Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi
ISSN: 1302-6879
Kullanıcı Adı
Şifre
Yeni Üye|Şifremi Unuttum
HAKEM ve EDİTÖR GİRİŞİ Yayın İlkeleri Sık Sorulan Sorular Kurullar Editörler Tarandığımız İndexler Açık Erişim Politikası Etik İlkeler ve Yayın Politikası Telif Hakı
Bugünkü Ziyaret
: 418
Toplam Ziyaret
: 3178979

Dergimize gönderilen makaleler benzerlik kontrol programı olan ithenticate ile taranmaktadır. Benzerlik oranının yüksek çıkması durumunda makale reddedilir. Kabul edilen makaleler raporuyla birlikte hakemlere sunulmaktadır.

Makaleler için %20 ve üzeri benzerlik oranları kabul edilmemektedir.
Yıl:2018 Cilt: 1  Sayı: 42  Alan: Sosyal Bilimler

Medeni ŞAVLI
LİTERATÜRDE MEŞHUR OLAN NİYET HADİSİNİN İSLAM HUKUKU AÇISINDAN EHEMMİYETİ
 
Hz. Muhammed (sav)’in sarf ettiği sözler cevâmiu’l-kelim özelliğini taşırdı. Az lafızla çok manayı ihtiva eden sözlerinden biri de niyet hadisiydi. “Niyet Hadisi” adı altında meşhur olan Rasulullah’ın “Ameller niyetlere göredir.” ifadesi, İslam hukukunda önemli bir kaynaklık teşkil eder. Tüm ibadet ve hukuki işlemlere kaynaklık eden bu hadisin önemi ve temel teşkil etme özelliği niyet gibi ehemmiyetli bir vasfa sahip olmasıdır. Bu bağlamda İslam âlimleri mezkûr hadisten İslam Hukuk Felsefesini oluşturan üç tane külli kaide çıkarmışlardır. Özellikle İslam hukukunun ibadet alanı geçerlilik konusunda tamamıyla niyete bağlıdır. Yapılan amellerin manevi bir kimlik kazanması için niyet şarttır.

Anahtar Kelimeler: Niyet, ibadet, hadis, kaide, hukuk.THE SİGNİFİCANCY OF FAMOUS HADİTH OF İNTENTİON İN LİTERATURE İN TERMS OF ISLAMİC LAW
 
The words uttered by Prophet Mohammed ( pbuh) had the feature of being succint. One of his words that contained much meaning with less statement was the intention hadith. The hadith “ actions are according to intentions” constitutes an important source in Islamic law. This hadith, which is a source of all worships and legal actions, has a preeminent importance as having substantial feature like intention. In this sense, Islamic scolars have deduced three general principles that constitute the philosophy of Islamic law. In particular, the validity of the field of worship of Islamic law completely depends on the intention. İntention is essential for actions to get spiritual identity.

Keywords: Intenton, Hadith, Worship, Principles, Law.Tam Metin

Copyright 2023 Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi. | Xdizayn