Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi
ISSN: 1302-6879
Kullanıcı Adı
Şifre
Yeni Üye|Şifremi Unuttum
HAKEM ve EDİTÖR GİRİŞİ Yayın İlkeleri Sık Sorulan Sorular Kurullar Editörler Tarandığımız İndexler Açık Erişim Politikası
Bugünkü Ziyaret
: 1651
Toplam Ziyaret
: 1398265

Dergimize gönderilen makaleler benzerlik kontrol programı olan ithenticate ile taranmaktadır. Benzerlik oranının yüksek çıkması durumunda makale reddedilir. Kabul edilen makaleler raporuyla birlikte hakemlere sunulmaktadır.

Makaleler için %20 ve üzeri benzerlik oranları kabul edilmemektedir.
Yıl:2017 Cilt: 1  Sayı: 37  Alan: Sosyal Bilimler

İbrahim Sürücü
KUR’AN’DAKİ BAZI DEĞERLER BAĞLAMINDA POZİTİF PSİKOLOJİ
 
Pozitif Psikoloji, psikoloji biliminden farklı olarak bireylerin hastalık ve ruhsal problemlerinden daha çok onların artı özellikleri üzerinde durarak bunların güçlendirilmesi için çalışan bir bilimdir. Ruhsal sorunlardan çok bireylerdeki olumlu değerlerle ilgili olan Pozitif psikoloji kişilerin güçlü özelliklerini öncelemesi ve desteklemesi yönüyle dikkatleri üzerine çekmiştir. Artı değerleri öncelemesi yönüyle Kur’an’la yolları kesişen bu bilim, inanç, cesaret, merhamet, dua, sabır gibi genel insanî özelliklerin bireyleri hangi oranlarda ve hangi şartlar altında mutlu ettiği üzerinde durur. Bu kabil değerlerin Kur’an tarafından da öncelendiği bilinen bir durumdur. Biz de bu çalışmada pozitif Psikoloji ile Kur’an’ın kesiştiği bazı değerlerin insan hayatı üzerindeki etkilerine değinmeye çalıştık. Bu manada Kur’an bilimi ile diğer bilimlerin kesişim noktasına dikkat çekmeye gayret ettik.

Anahtar Kelimeler: Kur’an, Pozitif Psikoloji, MutlulukPOSITIVE PSYCHOLOGY IN A RELEVANT VALUE IN QUR'AN
 
POSITIVE PSYCHOLOGY IN A RELEVANT VALUE IN QUR'AN Positive Psychology, unlike the science of psychology, is a science that works for the strengthening of individuals and their features and moods, as well as for their illness and mental problems. Positive psychology related to the positive values in the individual rather than the mental problems attracted attention with the direction to support and support the powerful features of the persons. To give information about the individual characteristics and types of general human characteristics such as being lively, courage, compassion, prayer, patience. It is a well-known fact that your worthy values are also in the Qur'an. We have tried to refer to the vital effects of humanity on some values that psychology and the Qur'an have intersected. In this sense, we tried to pay attention to the intersection points of the Qur'an's other sciences.

Keywords: Key Words: Quran, Positive Psychology, HappinesTam Metin

Copyright 2020 Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi. | Xdizayn