Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi
ISSN: 1302-6879
Kullanıcı Adı
Şifre
Yeni Üye|Şifremi Unuttum
HAKEM ve EDİTÖR GİRİŞİ Yayın İlkeleri Sık Sorulan Sorular Kurullar Editörler Tarandığımız İndexler Açık Erişim Politikası
Bugünkü Ziyaret
: 399
Toplam Ziyaret
: 1405154

Dergimize gönderilen makaleler benzerlik kontrol programı olan ithenticate ile taranmaktadır. Benzerlik oranının yüksek çıkması durumunda makale reddedilir. Kabul edilen makaleler raporuyla birlikte hakemlere sunulmaktadır.

Makaleler için %20 ve üzeri benzerlik oranları kabul edilmemektedir.
Yıl:2018 Cilt: 1  Sayı: 40  Alan: Sosyal Bilimler

Mehmet Murat Oto
Küllerinden Doğacak Kayıp Bir Değer: Mıtrıp Fayık (Faik Erener)
 
Van halk müziği kültürüne emek veren en önemli kişilerden biri Faik Erener’dir. Van Nüfus Müdürlüğü kayıtlarına göre Faik Erener 1893 yılında doğmuş, 1971 yılında vefat etmiştir. Günümüzde öne çıkan birçok Van türküsünün bestecisi, kaynak kişisi ya da aktarıcısı olan Faik Erener, daha önce çaldığı kabak kemane çalgısı gibi keman çalgısını dizine koyarak çalması ile ünlenmiştir. Yaşadığı dönemde sesinin güzelliğinden dolayı “Van Bülbülü” olarak da anılan Faik Erener halk arasında “Mıtrıp Fayık” lakabıyla tanınmaktadır. Bu araştırmada, ağırlıklı olarak TRT kurumunun Van türkü derlemeleri arşiv kayıtlarından yararlanılmıştır. Ayrıca bu çalışma Van’da Faik Erener hakkında bilgi sahibi kişilerin görüşleri yanında ulaşılabilinen akrabalarından derlenen bilgilerin de bir araya getirilmesiyle hazırlanmıştır. Van’da yüzyıllardır yerleşik olarak yaşayan Mıtrıplar’ın Van halk kültürüne özelde ise müzik kültürüne çok büyük hizmetleri olmuştur. Bu araştırmanın amacı ve hedefi; Anadolu’nun emekçi ve çilekeş bir toplumsal grubu olan Mıtrıplar’ın Van müzik kültürüne katkısının ne kadar derin ve önemli olduğunu Faik Erener’in kimliği ve yaşantısı özelinde ortaya koymaktır. Diğer yandan unutulmuş bir değer olan Faik Erener’in yeniden yaşayan bir değer hâline dönüşmesini sağlamayı amaçlamaktadır.

Anahtar Kelimeler: Mıtrıp, Kemançe, Keman, TürküA LOST VALUE TO BE BORN OUT OF ASHES MITRIP FAYIK (FAİK ERENER)
 
Faik Erener is one of the most important people who contributed to Van folk music culture. According to Van Population Directorate records, Faik Erener was born in 1893 and he died in 1971. As a composer, publisher or transporter of many Van folkloric songs today, he is renowned for playing the violinist by putting it on his knee as if he had previously played the kabuki armband. His nick name was" Van Bülbülü (Nightingale of Van) " because of his touchy voice. In additon he was also known among the people as "Mıtırıp Fayık" during his life. In this research, TRT organization's Van Türkü collections archive records were mainly used. In addition to TRT Archieve records, this study was prepared by bringing together the views of the informed people from Van about Faik Erener and the information gathered from Faik Erener's relatives whom can be reached. Mırtıps have been living in Van for centuries. Mırtıps have had a great service to Van popular culture, in particular to Van music culture. The aim and objective of this research is to reveal the deep and important contribution of Mıtrıps, one of Anatolian folks, to Van music culture in the context of Faik Erener's identity and experience. Futhermore, another aim is to give the forgotten value of Faik Erener and remember him as a living value again.

Keywords: Mıtrıp, Kemençe, Violin, TürküTam Metin

Copyright 2020 Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi. | Xdizayn