Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi
ISSN: 1302-6879
Kullanıcı Adı
Şifre
Yeni Üye|Şifremi Unuttum
HAKEM ve EDİTÖR GİRİŞİ Yayın İlkeleri Sık Sorulan Sorular Kurullar Editörler Tarandığımız İndexler Açık Erişim Politikası Etik İlkeler ve Yayın Politikası Telif Hakı
Bugünkü Ziyaret
: 1626
Toplam Ziyaret
: 3308744

Dergimize gönderilen makaleler benzerlik kontrol programı olan ithenticate ile taranmaktadır. Benzerlik oranının yüksek çıkması durumunda makale reddedilir. Kabul edilen makaleler raporuyla birlikte hakemlere sunulmaktadır.

Makaleler için %20 ve üzeri benzerlik oranları kabul edilmemektedir.
Yıl:2017 Cilt: 1  Sayı: Özel Sayı -1  Alan: Sosyal Bilimler

Yrd. Doç. Dr. Barış ÖZTUNA
KÖPRÜ İSTİHDAM VE SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİNİN EMEKLİ ÜZERİNE ETKİSİ
 
Kişinin kariyer mesleğinden ayrıldıktan sonra yarı zamanlı, tam zamanlı veya bağımsız çalışma türlerinden birinde çalışma hayatına devam etmesine köprü istihdam denilmektedir. Bu kavram, kişinin iş hayatı ile emeklilik dönemi arasında bir nevi geçiş aşamasıdır. Eğer kişi emeklilikten sonra çalışırsa, o zaman kişinin maaşından sosyal güvenlik destek pirimi kesilmektedir. Bu çalışmanın amacı, köprü istihdam ve sosyal güvenlik destek priminin emekli üzerine etkisini incelemektir. Bu çalışmada önce, köprü istihdam, köprü istihdamın türleri ve köprü istihdamın etkileri açıklanmaktadır. Daha sonra ise, sosyal güvenlik destek primi konusu incelenmektedir.

Anahtar Kelimeler: Köprü İstihdam, Sosyal Güvenlik Destek Primi, EmeklilikTHE EFFECT OF BRIDGE EMPLOYMENT AND SOCIAL SECURITY SUPPORT PREMIUM ON RETIRED
 
After one leaves from career job, one may work part-time, full-time or self-employment. Noun of this term is bridge employment. Thus people think that it is a transition phase between work life and retirement. If one works after retirement, the social security support contribution should be made deduction from one’swage. The purpose of study “the examining of effects bridge employment and social security support premium to retired. In this study before describing bridge employment, bridge employment’s sorts and effects of bridge employment. After social security support Premium topic is examined.

Keywords: Bridge Employment, Social Security Support Premium, RetirementTam Metin

Copyright 2023 Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi. | Xdizayn