Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi
ISSN: 1302-6879
Kullanıcı Adı
Şifre
Yeni Üye|Şifremi Unuttum
HAKEM ve EDİTÖR GİRİŞİ Yayın İlkeleri Sık Sorulan Sorular Kurullar Editörler Tarandığımız İndexler Açık Erişim Politikası
Bugünkü Ziyaret
: 522
Toplam Ziyaret
: 1397136

Dergimize gönderilen makaleler benzerlik kontrol programı olan ithenticate ile taranmaktadır. Benzerlik oranının yüksek çıkması durumunda makale reddedilir. Kabul edilen makaleler raporuyla birlikte hakemlere sunulmaktadır.

Makaleler için %20 ve üzeri benzerlik oranları kabul edilmemektedir.
Yıl:2017 Cilt: 1  Sayı: Özel Sayı -2  Alan: Sosyal Bilimler

Fırat YILDIZ
KAZUO ISHIGURO’NUN DEĞİŞEN DÜNYADA BİR SANATÇI ile JAMES JOYCE’UN SANATÇININ BİR GENÇ ADAM OLARAK PORTRESİ’NDE SANATÇI
 
Sanat antik çağlardan günümüze kadar tartışma konusu olan bir kavramdır. Sanatın beş ana kolundan biri olan edebiyat tema olarak bazen sanatı ve sanatçıyı ele almıştır. İngiliz edebiyatın önemli isimlerinden olan James Joyce ile yine çağdaş İngiliz edebiyatının öne çıkan yazarlarından olan Kazuo İshiguro da romanlarında sanata ve sanatçıya yer vermişlerdir. Bu çalışmada ele alınacak çalışmalar İshiguro’nun Değişen Dünyada Bir Sanatçı ile Joyce’un Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi’dir. Bu iki romanda sanata ve sanatçıya yaklaşımla birlikte her iki romanın benzerliklerine ve farklılıklarına da değinilmiştir. Joyce’un sanatçısı genç Stephen Dedalus iken Ishiguro’nun sanatçısı emekliye ayrılmış olan yaşlı Masuji Ono’dur. Farklı dünyaların sanatçıları olan bu iki karakterin hikâyelerinde dikkate değer benzerlikler ve farklılıklar vardır. Bu çalışma her iki romanı bu bağlamda değerlendirmeyi amaçlamaktadır.

Anahtar Kelimeler: Kazuo Ishiguro, James Joyce, Sanat, Sanatçı.THE CONCEPT OF ART AND ARTIST IN KAZUO ISHIGURO’S AN ARTIST OF THE FLOATING WORLD AND JAMES JOYCE’S A PORTRAIT OF THE ARTIST AS A YOUNG MAN
 
Art has been a matter of debate since the ancient times. Literature is a branch of art and some literary works took art and artist as their themes. An eminent name of English Literature, James Joyce, and an important name of contemporary English literature, Kazuo Ishiguro, have touched upon the concept of art in their novels. This study focuses on their approach to art and artist in their novels, An Artist of the Floating World and A Portrait of the Artist as a Young Man. This study scrutinizes the similarities and differences in Joyce and Ishiguro’s approach to art and artist. Joyce’s artist is young Stephen Dedalus. Ishiguro’s artist is a retired painter, Masuji Ono. They are artists of different worlds; however, there are certain similarities and difference in their lives. This study aims to look upon both novels in this respect.

Keywords: Kazuo Ishiguro, James Joyce, Art, Artist.Tam Metin

Copyright 2020 Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi. | Xdizayn