Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi
ISSN: 1302-6879
Kullanıcı Adı
Şifre
Yeni Üye|Şifremi Unuttum
HAKEM ve EDİTÖR GİRİŞİ Yayın İlkeleri Sık Sorulan Sorular Kurullar Editörler Tarandığımız İndexler Açık Erişim Politikası
Bugünkü Ziyaret
: 1639
Toplam Ziyaret
: 1398253

Dergimize gönderilen makaleler benzerlik kontrol programı olan ithenticate ile taranmaktadır. Benzerlik oranının yüksek çıkması durumunda makale reddedilir. Kabul edilen makaleler raporuyla birlikte hakemlere sunulmaktadır.

Makaleler için %20 ve üzeri benzerlik oranları kabul edilmemektedir.
Yıl:2018 Cilt: 1  Sayı: 41  Alan: Sosyal Bilimler

Arş. Gör. Savaş Onur ŞEN
Kaddafi’nin Düşüşü ve Oryantalizm
 
Libya 2011 yılında çatışma ve katliamlara sahne olmuş ve Libya Lideri Muammer Kaddafi aynı yıl isyancıların elinde can vermiştir. Kaddafi’nin düşüşüne kadar ilerleyen süreç “Arap Baharı” olgusu ile birlikte anılmaktadır ancak tarihsel kökenleri ve bu süreçte yaşananlar farklı boyutlarıyla değerlendirilmelidir. Oryantalist bakış açısı ve yaratılan mitler aracılığıyla Doğu, manipülasyona ve müdahaleye açık hale gelmektedir. Bu çalışmada Muammer Kaddafi’nin düşüşü ile sonuçlanan sürecin arka planını, bu süreçte oryantalizmin oynadığı rolü ve İslam ve Doğu’ya ilişkin yaratılan, imaj, ve mitleri incelemeyi amaçlamaktadır.

Anahtar Kelimeler: Oryantalizm, Libya, MitThe Fall Of Gaddafi and Orientalism
 
Libya was the scene of conflicts and massacres in 2011 and Libyan leader Muammer Gaddafi died in the hands of rebels in the same year. The process that progress until Gaddafi’s fall has been associated with the “Arab Spring” phenomenon but its historical roots and those events in this process should be evaluated in different aspects. Through the orientalist point of view and created myths, the East becomes open to manipulation and intervention. The aim of this study is, to examine the background of the process that resulted in the fall of Muammer Gaddafi, the role that orientalism plays in this process and, images and myths attributed to Islam and the East.

Keywords: Orientalism, Libya, MythTam Metin

Copyright 2020 Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi. | Xdizayn