Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi
ISSN: 1302-6879
Kullanıcı Adı
Şifre
Yeni Üye|Şifremi Unuttum
HAKEM ve EDİTÖR GİRİŞİ Yayın İlkeleri Sık Sorulan Sorular Kurullar Editörler Tarandığımız İndexler Açık Erişim Politikası Etik İlkeler ve Yayın Politikası Telif Hakı
Bugünkü Ziyaret
: 1601
Toplam Ziyaret
: 3308719

Dergimize gönderilen makaleler benzerlik kontrol programı olan ithenticate ile taranmaktadır. Benzerlik oranının yüksek çıkması durumunda makale reddedilir. Kabul edilen makaleler raporuyla birlikte hakemlere sunulmaktadır.

Makaleler için %20 ve üzeri benzerlik oranları kabul edilmemektedir.
Yıl:2017 Cilt: 1  Sayı: Özel Sayı -1  Alan: Sosyal Bilimler

Yrd.Doç.Dr. Saadat Rustemova DEMIRCI
İŞİD’İN GENİŞLEYEN AFRİKA AĞI: BOKO HARAM VE EŞ ŞEBAB UZANTISI .
 
Afrika bugün radikal İslamcıların rekabet sahasına dönüşmüştür. IŞİD, uluslararası koalisyonun Irak ve Suriye’de terörizme karşı yürüttüğü baskılardan dolayı radikal hareketlerini sürdürebilmek ve “küresel cihat lideri” pozisyonunu koruyabilmek için yeni bölge arayışına girmiştir. Bu nedenle El Kaide’nin Afrika’daki “geleneksel bölgelerini” daraltma niyetindedir. Bu yolda belli başarılar da elde etmiştir. 2015 yılında Nijerya ve Batı Afrika bölgesinin en etkili İslamcı terör örgütü olan Boko Haram, IŞİD’e biat edeceğini duyurmuştur. IŞİD bundan sonra Somalili bir terör örgütü olan El Şebab’ın El Kaide’ye biatını bozması ve kendisine katılması için propaganda hareketlerine başlamıştır. El Şebab’ın henüz IŞİD’e katıldığı söylenemez; fakat Ekim 2015’te Mümin emrinden ayrılan 150-200 kadar üye ile bir başka El Şebab üyesi grup olan Doğu Afrika Cephesi, IŞİD’e biat ettiğini duyurmuştur. Bu durum, IŞİD’in sayısı giderek artan bölgelerdeki istilalarını ne kadar hızlı bir şekilde yayabileceğini göstermektedir. Ancak bu hız, örgüt hücrelerinin dağınık ve küçük yapıda olması nedeniyle bölgenin güvenlik teşkilatları tarafından durdurulmakta ve belli derecede kontrol altında tutulmaktadır. Fakat ilerisi çok daha tehlikelidir. Bu ve diğer gelişmeleri ele almak amacını taşıyan çalışmada IŞİD’in Afrika’ya kadar genişleyen etki alanları incelenecek ve bölge etkinliği ile ilgili tespitlerde bulunmaya çalışılacaktır.

Anahtar Kelimeler: Afrika, Boko Haram, El-Şebab, Terörizm, İŞİDWIDEN AFRICAN NETWORK OF ISIS: BOKO HARAM AND AL-SHABAAB
 
Today’s Africa transformed into rivalry area of radical Islamists. ISIS started to search new areas to be able to continue its radical movement and safeguard its ‘global jihad leadership’ position, because of coalition’s rising pressure against international terrorism in the activity sphere of ISIS in Iraq and Syria. In this case, ISIS aimed to straiten Al Qaeda’s traditional hegemony areas in Africa and held some successes. In 2015, Boko Haram, that is the most efficient Islamist terror organization in Nigeria and Western Africa, announced its fealty to ISIS. Then, ISIS started to make propaganda for Somalian terrorist organization Al-Shabaab to give up its fealty to Al Qaeda and accept its authority. Al-Shabaab has not already joined to ISIS, but about 150-200 members of Al-Shabaab and another group of Al-Shabaab called Front of Eastern Africa announced their fealty to ISIS in October 2015. This shows the capacity and speed of spreading of ISIS. However, currently the speed of this spreading is under the control of and can be stopped by the local security authorities, because organizational cells of terrorist groups are small and disordered. On the other hand, future is more dangerous. This study aims to undertake this type of developments, to ascertain and investigate ISIS’s efficiency area in Africa.

Keywords: Africa, Boko Haram, Al-Shabaab, Terrorism, ISIS.Tam Metin

Copyright 2023 Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi. | Xdizayn