Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi
ISSN: 1302-6879
Kullanıcı Adı
Şifre
Yeni Üye|Şifremi Unuttum
HAKEM ve EDİTÖR GİRİŞİ Yayın İlkeleri Sık Sorulan Sorular Kurullar Editörler Tarandığımız İndexler Açık Erişim Politikası Etik İlkeler ve Yayın Politikası Telif Hakı
Bugünkü Ziyaret
: 680
Toplam Ziyaret
: 3180213

Dergimize gönderilen makaleler benzerlik kontrol programı olan ithenticate ile taranmaktadır. Benzerlik oranının yüksek çıkması durumunda makale reddedilir. Kabul edilen makaleler raporuyla birlikte hakemlere sunulmaktadır.

Makaleler için %20 ve üzeri benzerlik oranları kabul edilmemektedir.
Yıl:2019 Cilt: 1  Sayı: 43  Alan: Sosyal Bilimler

DR.ÖĞR.ÜYESİ UĞUR YÖNTEN
HONORE DE BALZAC’IN BETTE ABLA’SINDA DİZGİNSİZ TUTKULAR
 
Bette Abla (La Cousine Bette), ‘Yoksul Akrabalar’ (Les Parents Pauvres) başlığı altında Cousin Pons ile birlikte yayımlanmış bir romandır. 1846 yılında Le Constitutionnel dergisinde tefrika romanı olarak yayımlanan bu yapıtta dizginsiz tutkuların neden olduğu yıkımlar gözler önüne serilmektedir. Bette Abla’da, hemen hemen tüm kahramanların olumlu ya da olumsuz tutkulu insanlar olması oldukça dikkate değerdir. Adeline Hulot’nun kocasına aşırı tutkusu, Crevel’in paraya aşırı bağlılığı, Hector Hulot’nun kadınlara karşı dizginsiz tutkusu, Lisbeth Fischer’in görülmemiş intikam tutkusu ve Valérie Marneffe’in lüks ve para tutkusu romanı adeta bir tutkular defilesine dönüştürmüştür. Başkahramanlardan biri olan Lisbeth Fischer’in akrabası olan Adeline Hulot’dan öç alma ana konusu etrafında dönen roman, adeta saplantı haline gelen tutkulara sahip kahramanların amaçlarına ulaşmak için hangi yollara başvurduklarını bütün çıplaklığıyla ortaya koymaktadır. Lisbeth Fischer öç alma tutkusuyla ve Baron Hulot genç kadın tutkusuyla adeta yanıp tutuşmaktadır. Bu iki kahraman, zincirlerini kırmış tutkularının esiri olup hem kendi hem de etrafındakilerin yaşamlarında yıkımlara neden olmuşlardır. Tematik odaklı bu çalışmada, Honoré de Balzac’ın Bette Abla adlı eserinde dizginsiz tutkuları nasıl ortaya koyduğunu göstermek amaçlanmıştır.

Anahtar Kelimeler: Honoré de Balzac, Bette Abla, dizginsiz tutkularTHE UNBRIDLED PASSIONS IN HONORE DE BALZAC’S COUSIN BETTY
 
Cousin Bette (La Cousine Bette) is a novel published under the title of The Poor Relations (Les Parents Pauvres) in collaboration with Cousin Pons. This work, published as a serial novel in Le Constitutionnel in 1846, reveals the destruction caused by unbridled passions. In Cousin Bette, it is quite remarkable that almost all heroes are passionate people, either positively or negatively. Adeline Hulot's overly passion for her husband, Crevel's extreme devotion to money, Hector Hulot's unbridled passion for women, Lisbeth Fischer's passion for revenge, and Valérie Marneffe's passion for luxury and money have transformed the novel into a show of passion. The novel that revolves around the revenge of Adeline Hulot, a relative of Lisbeth Fischer, one of the protagonists, reveals the ways in which the heroes with obsessions achieve their goals. While Lisbeth Fischer is passionate about revenge, Baron Hulot is passionate about her desire for young women. These two characters are captive of their passion and have caused destruction in the lives of both themselves and those around them. In this thematic study, it was aimed to show how Honoré de Balzac revealed unbridled passions in his book, Cousin Bette.

Keywords: Honoré de Balzac, Cousin Bette, unbridled passionsTam Metin

Copyright 2023 Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi. | Xdizayn