Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi
ISSN: 1302-6879
Kullanıcı Adı
Şifre
Yeni Üye|Şifremi Unuttum
HAKEM ve EDİTÖR GİRİŞİ Yayın İlkeleri Sık Sorulan Sorular Kurullar Editörler Tarandığımız İndexler Açık Erişim Politikası Etik İlkeler ve Yayın Politikası Telif Hakı
Bugünkü Ziyaret
: 1536
Toplam Ziyaret
: 3308654

Dergimize gönderilen makaleler benzerlik kontrol programı olan ithenticate ile taranmaktadır. Benzerlik oranının yüksek çıkması durumunda makale reddedilir. Kabul edilen makaleler raporuyla birlikte hakemlere sunulmaktadır.

Makaleler için %20 ve üzeri benzerlik oranları kabul edilmemektedir.
Yıl:2017 Cilt: 1  Sayı: 34  Alan: Sosyal Bilimler

Hasan ÇİÇEK
DÖngüsel Bir Eylem/Olgu Olarak Şiddet
 
Şiddet, bütün gelişmişliğine rağmen insanlığın üstesinden gelemediği bir sorun olarak duruyor. Çünkü şiddet şiddeti üretmeye ve yaygınlaştırmaya devam ediyor. Şiddet var oldukça, şiddet artmaya da devam edecek. Şiddet kendini sürekli var eden bir döngüye sahiptir. Şiddet şiddetle yok edilmeye çalışıldıkça o, artarak var olmaya devam edecektir. O halde şiddetten kurtulmanın yolu, şiddettin şiddet doğurduğu bilincine sahip olmaktan geçer. Bu çalışmada, şiddetin şiddete yol açan döngüsü incelenmektedir.

Anahtar Kelimeler: Şiddet, Şiddet Döngüsü, İnsan, Şiddet Duygusu, Şiddet Eylemi.Violence As a Cyclical Act/Fact
 
Violence remains as a problem that can not be overcomed by mankind despite all its development. For violence continues to produce and spread violence. As long as there is violence, violence will continue to increase. Violence has a cycle that makes itself constant. As violence is tried to be destroyed with violence, it will increasingly continue to exist. The way to get rid of violence then, is to have the consciousness that violence raises violence. In this study, the cycle of violence leading to violence is examined.

Keywords: Violence, Cycle of Violence, Human, Feeling of Violence, Act of ViolenceTam Metin

Copyright 2023 Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi. | Xdizayn