Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi
ISSN: 1302-6879
Kullanıcı Adı
Şifre
Yeni Üye|Şifremi Unuttum
HAKEM ve EDİTÖR GİRİŞİ Yayın İlkeleri Sık Sorulan Sorular Kurullar Editörler Tarandığımız İndexler Açık Erişim Politikası Etik İlkeler ve Yayın Politikası Telif Hakı
Bugünkü Ziyaret
: 1611
Toplam Ziyaret
: 3308729

Dergimize gönderilen makaleler benzerlik kontrol programı olan ithenticate ile taranmaktadır. Benzerlik oranının yüksek çıkması durumunda makale reddedilir. Kabul edilen makaleler raporuyla birlikte hakemlere sunulmaktadır.

Makaleler için %20 ve üzeri benzerlik oranları kabul edilmemektedir.
Yıl:2017 Cilt: 1  Sayı: Özel Sayı -1  Alan: Sosyal Bilimler

Gülşen KAHRAMAN
ÇOK YÖNLÜ SANATSAL KİŞİLİĞİ İLE JALE YILMABAŞAR
 
Çağdaş Türk seramiğinin önemli isimlerinden biri olan Jale Yılmabaşar, farklı teknikleri ve malzemeleri deneyerek sanatını zengin kılan, çok renkli simasıyla popüler olmayı becerebilen oldukça üretken bir sanatçıdır. Çok renkli seramik çalışmalarında fazla hacimsel zorlamalara gitmeden, yüzey üzerinde çizgi ve doku arayışları ile ürün vermiştir. Üç boyutlu sanatsal çalışmalarında alçak kabartma ve yoğun çizgisel anlatım çalışma tarzını oluşturmaktadır. Jale Yılmabaşar sanat hayatı boyunca seramikleriyle, resimleriyle ve üniversitedeki dersleriyle Türk sanatına yeni bir boyut kazandıran, “Türkiye’nin ilk kadın seramik profesörü” ve seramik konusunda dünya akademik çevrelerince kabul edilmiş bir bilim insanıdır. Sanatçı kendi kültürünü, dünyasını ve düşüncelerini sanat eserlerine resim ve seramik diliyle aktarırken, tüm dünyaya da kendi toplumumuzu tanıtmaktadır. Ulusal ve uluslararası birçok ödülü bulunmaktadır. Günümüz seramik sanatçılarına örnek bir kişilik olarak yön veren bir sanatçımızdır. Bu çalışmada Türk Seramik sanatçısı olan Jale Yılmabaşar’ın çok yönlü sanatsal kişiliği ön plana çıkarılarak, sanatçının eserleriyle yaptıkları kültürel üretimi, aldığı ödüllere ve yayınlarına yer verilmiştir.

Anahtar Kelimeler: Seramik, Resim, Sanat.THE MULTI-FACETED ARTISTIC PERSONALITY OF TURKISH CERAMIC ARTIST JALE YILMABAŞAR
 
One of the most important names of contemporary Turkish ceramics is Jale Yılmabaşar. She is a very productive artist who is able to be popular with his richly colored, multicolored visage by experimenting with different techniques and materials. She gave products on the surface in search of lines and textures without giving too much voluminous force, in multi-colored ceramics works. It creates low relief and intensive linear narrative work style in three dimensional artistic works. Jale Yılmabaşar is the 'first woman ceramic professor of Turkey' who has contributed a new dimension to Turkish art with her ceramics, paintings and lessons during her art life. She is a scientist accepted in the world academic circles on ceramics. The artist introduces his own society to the whole world, while his artistic culture, his world and his thoughts are transmitted to artworks through painting and ceramics. He has many national and international awards. It is an artist who gives direction to today's ceramic artists as an example personality.In this study, the multi-faceted artistic personality of Turkish Ceramic artist Jale Yılmabaşar was put into the forefront and the cultural production, the awards and publications that the artist performed with his works were included.

Keywords: Ceramics, Painting, ArtTam Metin

Copyright 2023 Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi. | Xdizayn